Tritikálé

Talaj- és elővetemény

Talajigény: A tritikálé talajigénye változatos, a jobb kultúrállapotú homoktalajoktól a mély termőrétegű csernozjom talajokig minden talajtípuson termeszthető. Általában olyan területekre kerül, amely a búza számára közepes vagy kevésbé megfelelő. Az ilyen területeken termésmennyiségben és gazdaságosságban is versenyképes a búzával.

Előveteményigény: A legjobb elővetemények a korán, nyáron lekerülő elővetemények, utánuk van elegendő idő a megfelelő minőségű magágy készítéséhez. Jó elővetemények a korán lekerülő pillangósok (somkóró, bíborhere), hüvelyesek (borsó, bab, szója), repce, mák, csemegekukorica. Közepes elővetemény a korai kukorica, silókukorica, napraforgó. Önmaga után két évig termeszthető.

Talajelőkészítés

A forgatásos művelést nem igényli. A talajmunkák célja a nedvesség megőrzése mellett a jó kultúrállapot fenntartása és a gyomirtás.

Magágykészítés: Fontos a jó minőségű magágy kialakítása. Laza, hézagos és üreges magágyban nehezen csírázik. Megfelelően tömör, aprómorzsás, ülepedett magágyat igényel.

Vetésidő

Vetésidő: A tritikálét a búzánál előbb vetik. Az optimális vetésidő szeptember 20. és október 10. között van. Késői vetés esetén az állomány kevésbé zárt és ritka lesz, emiatt az áttelelés gyengébb.

Vetőmagnorma: a javasolt csíraszám 3,8-4,5 millió csíra/ha. Késői vetés esetén javasolt a vetőmagdózis emelése.

Tápanyagutánpótlás

A tritikálé tápanyagellátásánál a búza és a rozs tápanyagigényét vesszük figyelembe. Általánosságban elmondható, hogy a tritikálé kisebb tápanyag igényű, mint a búza. Kedvezőtlen adottságú területen a rozs, közepes vagy jobb területeken a búzánál alkalmazott műtrágyamennyiség ajánlott. A tritkálé fajlagos tápanyag igénye egy tonna szemtermés és hozzá tartozó szár és gyökértömegre vetítve: N: 20-25 kg, P2O5: 11-14 kg, K2O: 18-24 kg. Fontos a megfelelő nitrogén dózis megállapítása, mert a túlzott nitrogén műtrágyázás megdőlést okozhat.

Növényvédelem

Gyomirtás: a tritikálé jobb gyomelnyomó képességű, mint a búza. A gyomirtásnak leginkább kiritkult állományokban van jelentősége. A búzánál alkalmazott gyomirtószerek használhatók.

Betegségek és károsítók elleni védekezés: A gombabetegségek és az állati kártevők elleni védekezés ritkán válik szükségessé. Fontosabb betegségei a lisztharmat és a fuzárium. Kalászolás-virágzás idején szükség esetén célszerű egy gombaölőszeres védekezést a technológiába iktatni, illetve ebben az időszakban időszerű a vetésfehérítő és a levéltetvek elleni védekezés is.

Betakarítás

A tritikálé a búza és a rozs után érik. A betakarítást a teljes érés kezdetén, 14-15 % körüli szemnedvesség tartalomnál kezdjük el. Nehezebben csépelhető, mint a búza. Nem szabad megvárni a túlérést, mert a túlérett állomány a csépléskor jobban törik.

Adatkezelési beállítások

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.